2017“蕭邦紀念獎”香港國際鋼琴公開賽總決賽(1-36組成績公佈)

2017“蕭邦紀念獎”香港國際鋼琴公開賽(總決賽)

2017 HONG KONG-INTERNATIONAL PIANO OPEN COMPETITION(FINALS)

成績公佈(第1-36組)

Competition Results(No.1-36)

※決賽之獎項
Ⅰ.各組別評分標準為一百分制:90分以上一等獎;85-89.99分二等獎;80-84.99分三等獎;70-79.99分優秀獎。

Ⅱ.獲獎評定
ⅰ、本項賽事各組別均設置獎項:第一、二、三、四、五名以及一、二、三等獎、優秀獎。
ⅱ、如果前五名選手得分未達到組委會和評委團共同制定的演奏水準及分數線,將會出現名次空缺的情況。其中,
第一名須在(含)93分以上,第二、三名須在(含)90分以上,第四、五名須在(含)85分以上。

Prizes of the Final
Ⅰ.100 is the full mark for each group, 90 points and up for the first prize; 85-89.99 points second prize and 80-84.99 points third prize. Participants scoring 70-79.99 points receive the Excellence Awards.

Ⅱ.Awarding Evaluation
ⅰ、Each group has the following awards: the first place, the second place, the third place, the fourth place and the fifth place, together with the first, second, third prize, and Excellence Awards.
ⅱ、If the top five contesters can not reach the standard line agreed by the Organizing Committee and Jury Members, places will not be awarded. The marking system is as below: the first place must be 93 points and up; the second and third place must be 90 points and up; the fourth and the fifth place must be 85 points and up.

證書於9月中旬統一寄到當地組委會。
Other prizes certificates will be mailed to local organizing committee in Mid-September.

 

Class No. Competition  Class Name Contestant No. Name in  English Award
1 Open  Class A105 He  Songze Third  Prize
1 Open  Class A105 He  Songze First  Class Award
2 Chopin  Polonaise Class A002 CHAN  CHUN KIT Second  Prize
2 Chopin  Polonaise Class A005 WONG  PAK TO PLATO Third  Prize
2 Chopin  Polonaise Class A006 He  Songze Fourth  Prize
2 Chopin  Polonaise Class A006 He  Songze Second  Class Award
2 Chopin  Polonaise Class A005 WONG  PAK TO PLATO First  Class Award
2 Chopin  Polonaise Class A002 CHAN  CHUN KIT First  Class Award
3 Chopin  Nocturne Class A039 PUNG  RAE YUE Second  Prize
3 Chopin  Nocturne Class A049 WONG  WANG SHUN Third  Prize
3 Chopin  Nocturne Class A048 Xu  Xinyan Fourth  Prize
3 Chopin  Nocturne Class A038 NG  KA CHON Fifth  Prize
3 Chopin  Nocturne Class A041 Wu  Di Third  Class Award
3 Chopin  Nocturne Class A043 Yang  Yuxin Third  Class Award
3 Chopin  Nocturne Class A053 PUN  PAK HONG ANSON Third  Class Award
3 Chopin  Nocturne Class A042 Xiong  Zhu zhi Second  Class Award
3 Chopin  Nocturne Class A038 NG  KA CHON Second  Class Award
3 Chopin  Nocturne Class A048 Xu  Xinyan Second  Class Award
3 Chopin  Nocturne Class A049 WONG  WANG SHUN First  Class Award
3 Chopin  Nocturne Class A039 PUNG  RAE YUE First  Class Award
4 Chopin  Ballade Class A058 TSANG  YUI LONG Fifth  Prize
4 Chopin  Ballade Class A058 TSANG  YUI LONG Second  Class Award
5 Chopin  Scherzo Class A071 NGAN  HOI MING Second  Prize
5 Chopin  Scherzo Class A067 PUNG  RAE YUE Fourth  Prize
5 Chopin  Scherzo Class A072 IP  TSZ YUNG Third  Class Award
5 Chopin  Scherzo Class A067 PUNG  RAE YUE Second  Class Award
5 Chopin  Scherzo Class A071 NGAN  HOI MING First  Class Award
6 Chopin  Waltz Class A031 RYAN  PHUAN YANMING First  Prize
6 Chopin  Waltz Class A028 TSANG  LOK KI Second  Prize
6 Chopin  Waltz Class A025 CHOW  ANDY CHIN HUNG Third  Prize
6 Chopin  Waltz Class A016 Wang  Xiangwan Chen Third  Class Award
6 Chopin  Waltz Class A019 He  Rui Third  Class Award
6 Chopin  Waltz Class A023 Zeng  Ziteng Third  Class Award
6 Chopin  Waltz Class A022 Zhang  Wang Third  Class Award
6 Chopin  Waltz Class A025 CHOW  ANDY CHIN HUNG First  Class Award
6 Chopin  Waltz Class A028 TSANG  LOK KI First  Class Award
6 Chopin  Waltz Class A031 RYAN  PHUAN YANMING First  Class Award
7 Chopin  Mazurka Class A078 TSANG  CHIU IN Second  Prize
7 Chopin  Mazurka Class A074 PUNG  RAE YUE Fourth  Prize
7 Chopin  Mazurka Class A073 Sun  Yichen Third  Class Award
7 Chopin  Mazurka Class A074 PUNG  RAE YUE Second  Class Award
7 Chopin  Mazurka Class A078 TSANG  CHIU IN First  Class Award
8 Chopin  Impromptu Class A115 HUI  CHAK WAI First  Prize
8 Chopin  Impromptu Class A113 RYAN  PHUAN YANMING Second  Prize
8 Chopin  Impromptu Class A111 CHOW  ANDY CHIN HUNG Third  Prize
8 Chopin  Impromptu Class A109 IP  TSZ YING Third  Class Award
8 Chopin  Impromptu Class A114 Liu  Yining Third  Class Award
8 Chopin  Impromptu Class A111 CHOW  ANDY CHIN HUNG First  Class Award
8 Chopin  Impromptu Class A113 RYAN  PHUAN YANMING First  Class Award
8 Chopin  Impromptu Class A115 HUI  CHAK WAI First  Class Award
9 Chopin  Etude Class A094 LAI  YUNG KIU NAM Second  Prize
9 Chopin  Etude Class A099 KWAN,Ho  Yan Fourth  Prize
9 Chopin  Etude Class A098 PUNG  RAE YUE Fifth  Prize
9 Chopin  Etude Class A095 Chen  Jiayi Third  Class Award
9 Chopin  Etude Class A097 Chen  Yuelin Third  Class Award
9 Chopin  Etude Class A079 Chen  Zijian Third  Class Award
9 Chopin  Etude Class A091 Zhanhong Third  Class Award
9 Chopin  Etude Class A100 Xu  Chuangang Second  Class Award
9 Chopin  Etude Class A096 LAM  KA MING Second  Class Award
9 Chopin  Etude Class A098 PUNG  RAE YUE Second  Class Award
9 Chopin  Etude Class A099 KWAN,Ho  Yan Second  Class Award
9 Chopin  Etude Class A094 LAI  YUNG KIU NAM First  Class Award
11 Bach  Advanced Class G056 Yao  Jiatong Third  Class Award
11 Bach  Advanced Class G060 Liu  Lezhuo Third  Class Award
11 Bach  Advanced Class G061 Chen  Yanfei Third  Class Award
11 Bach  Advanced Class G063 KWAN,Ho  Yan Third  Class Award
11 Bach  Advanced Class G058 Zhu  Yunchang Third  Class Award
11 Bach  Advanced Class G062 Yang  Xue Third  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E034 CHAN  I First  Prize
12 Haydn  Sonata Class E032 NGAI  LOKYEE Second  Prize
12 Haydn  Sonata Class E032 NGAI  LOKYEE First  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E034 CHAN  I First  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E039 Zhou  Bowei Third  Prize
12 Haydn  Sonata Class E040 Jing  Yihan Fourth  Prize
12 Haydn  Sonata Class E038 Shi  Zherui Fifth  Prize
12 Haydn  Sonata Class E035 Fu  Siyu Third  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E036 Liu  Xiaoyu Third  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E037 Lin  Zhuhao Third  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E033 Sun  Yichen Third  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E030 Chen  Liqun Second  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E038 Shi  Zherui Second  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E040 Jing  Yihan Second  Class Award
12 Haydn  Sonata Class E039 Zhou  Bowei First  Class Award
13 Mozart  Sonata Class G087 Chen  Weiqi First  Prize
13 Mozart  Sonata Class G082 Wang  Ziqian Second  Prize
13 Mozart  Sonata Class G068 Wu  Shian Third  Prize
13 Mozart  Sonata Class G086 Liu  Jiayu Fourth  Prize
13 Mozart  Sonata Class G078 RYAN  PHUAN YANMING Fifth  Prize
13 Mozart  Sonata Class G070 Bao  Shiyao Third  Class Award
13 Mozart  Sonata Class G078 RYAN  PHUAN YANMING Second  Class Award
13 Mozart  Sonata Class G086 Liu  Jiayu Second  Class Award
13 Mozart  Sonata Class G068 Wu  Shian First  Class Award
13 Mozart  Sonata Class G082 Wang  Ziqian First  Class Award
13 Mozart  Sonata Class G087 Chen  Weiqi First  Class Award
14 Beethoven  Sonata Class A146 SO  HO MING Third  Class Award
14 Beethoven  Sonata Class A140 PUNG  RAE YUE First  Prize
14 Beethoven  Sonata Class A150 Yang  Mingdi Fourth  Prize
14 Beethoven  Sonata Class A128 Chen  Qiqin Third  Class Award
14 Beethoven  Sonata Class A147 KWAN,Ho  Yan Third  Class Award
14 Beethoven  Sonata Class A151 Yuan  Qixie Third  Class Award
14 Beethoven  Sonata Class A138 Sun  Yang Third  Class Award
14 Beethoven  Sonata Class A150 Yang  Mingdi Second  Class Award
14 Beethoven  Sonata Class A140 PUNG  RAE YUE First  Class Award
15 Schubert  Impromptu Class G095 Mandy  Leung Fourth  Prize
15 Schubert  Impromptu Class G090 Sun  Yichen Third  Class Award
15 Schubert  Impromptu Class G096 LAM  YAN KIT Third  Class Award
15 Schubert  Impromptu Class G089 Bi  Leyao Third  Class Award
15 Schubert  Impromptu Class G094 Xu  Zhiang Third  Class Award
15 Schubert  Impromptu Class G095 Mandy  Leung Second  Class Award
16 Schubert  Sonata Class G100 KWANYEE Fourth  Prize
16 Schubert  Sonata Class G099 Lin  Xiaolin Fifth  Prize
16 Schubert  Sonata Class G099 Lin  Xiaolin Second  Class Award
16 Schubert  Sonata Class G100 KWANYEE Second  Class Award
17 Schumann  Class F114 Chen  Yanfei Fourth  Prize
17 Schumann  Class F112 Liu  Chenying Third  Class Award
17 Schumann  Class F114 Chen  Yanfei Second  Class Award
18 Brahms  Klavierstücke Class F086 CHAN  MAN HIM Fourth  Prize
18 Brahms  Klavierstücke Class F086 CHAN  MAN HIM Second  Class Award
19 Debussy  Class G109 PUNG  RAE YUE First  Prize
19 Debussy  Class G106 Liu  Lezhuo Fourth  Prize
19 Debussy  Class G102 Hsin-Yu,Tuan Third  Class Award
19 Debussy  Class G108 Yan  Lanxin Third  Class Award
19 Debussy  Class G106 Liu  Lezhuo Second  Class Award
19 Debussy  Class G109 PUNG  RAE YUE First  Class Award
20 Rachmaninoff  Class G113 Miao  Miao Third  Class Award
21  Liszt Etude Class G121 Fan  Kexuan Third  Class Award
22 Liszt  Class G130 Luo  Zining Fourth  Prize
22 Liszt  Class G128 Huang  Zilan Third  Class Award
22 Liszt  Class G131 Wang  Congyi Third  Class Award
22 Liszt  Class G130 Luo  Zining Second  Class Award
23 Scarlatti  Sonata Class F087 Guo  Ruipu Third  Class Award
24 Prokofiev  Sonata Class F089 Jiang  Yueru First  Prize
24 Prokofiev  Sonata Class F089 Jiang  Yueru First  Class Award
27 Moszkowski  Etude Class F092 Liu  Junnuo Fourth  Prize
27 Moszkowski  Etude Class F095 Lin  Yixuan Fifth  Prize
27 Moszkowski  Etude Class F091 Li  Ziyue Second  Class Award
27 Moszkowski  Etude Class F095 Lin  Yixuan Second  Class Award
27 Moszkowski  Etude Class F092 Liu  Junnuo Second  Class Award
28 Grieg  Class G133 Hu  Keying Third  Class Award
28 Grieg  Class G134 IP  MAN SUM Third  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B169 Wang  Meiqi Chu  Wanghua Honor Award
29  Chinese Composition Advanced Class B161 Liu  Jingjing Fourth  Prize
29  Chinese Composition Advanced Class B162 Tian  Xinhe Fifth  Prize
29  Chinese Composition Advanced Class B164 Rao  Jiawei Third  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B166 Tang  Junhan Third  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B171 FOK,SZE  MAN Third  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B157 Liu  Jinshang Third  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B156 Jiang  Borui Third  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B155 Zhang  Xiang Second  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B165 Shi  Yutong Second  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B158 Shi  Jingyuan Second  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B154 Feng  Yuxiang Second  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B170 Xu  Ertong Second  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B160 Fu  Siran Second  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B159 Yin  Jingshan Second  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B162 Tian  Xinhe Second  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B161 Liu  Jingjing Second  Class Award
29  Chinese Composition Advanced Class B169 Wang  Meiqi First  Class Award
30  Four-Hands Advanced Class C139 LEUNG  SIOBHAN YAN TO/NG MAN SAN JANE Second  Prize
30  Four-Hands Advanced Class C138 LI  YEE CHING/LI YEE LAM Third  Class Award
30  Four-Hands Advanced Class C139 LEUNG  SIOBHAN YAN TO/NG MAN SAN JANE First  Class Award
31 Youth  Class A G001 Jiang  Yueru Fourth  Prize
31 Youth  Class A G003 Zhan  Hong Fifth  Prize
31 Youth  Class A G005 Huang  Zilan Third  Class Award
31 Youth  Class A G006 Luo  Zhen Third  Class Award
31 Youth  Class A G004 Chen  Leying Third  Class Award
31 Youth  Class A G007 Chen  Jiayi Third  Class Award
31 Youth  Class A G003 Zhan  Hong Second  Class Award
31 Youth  Class A G001 Jiang  Yueru Second  Class Award
32 Youth  Class B G010 Dai  Yanyan Fourth  Prize
32 Youth  Class B G009 Chen  Hongjin Third  Class Award
32 Youth  Class B G010 Dai  Yanyan Second  Class Award
33  Children Class A F102 Chen  Weiqi First  Prize
33  Children Class A F110 Zou  Zhizhong Fourth  Prize
33  Children Class A F106 Pei  Mingyan Third  Class Award
33  Children Class A F100 Zeng  Ziyue Third  Class Award
33  Children Class A F110 Zou  Zhizhong Second  Class Award
33  Children Class A F102 Chen  Weiqi First  Class Award
34 Children  Class B G050 RYAN  PHUAN YANMING Second  Prize
34 Children  Class B G046 TONG  SEK YUEN Third  Prize
34 Children  Class B G051 Wu  Siying Fourth  Prize
34 Children  Class B G026 Fu  Siran Fifth  Prize
34 Children  Class B G041 Chen  Binghong Third  Class Award
34 Children  Class B G052 Xu  Xuerui Third  Class Award
34 Children  Class B G031 Tian  Xinhe Third  Class Award
34 Children  Class B G021 Wang  Luchun Second  Class Award
34 Children  Class B G013 Bao  Shiyao Second  Class Award
34 Children  Class B G027 Zhu  Mingyang Second  Class Award
34 Children  Class B G029 Sun  Yichen Second  Class Award
34 Children  Class B G035 Liu  Jiayu Second  Class Award
34 Children  Class B G037 Yu  Lehan Second  Class Award
34 Children  Class B G028 Huang  Xiaohan Second  Class Award
34 Children  Class B G034 Li  Minglin Second  Class Award
34 Children  Class B G038 Liao  Yufan Second  Class Award
34 Children  Class B G044 KUANG  YU EUNICE Second  Class Award
34 Children  Class B G025 Xu  Jiayi Second  Class Award
34 Children  Class B G026 Fu  Siran Second  Class Award
34 Children  Class B G051 Wu  Siying Second  Class Award
34 Children  Class B G046 TONG  SEK YUEN First  Class Award
34 Children  Class B G050 RYAN  PHUAN YANMING First  Class Award
35 Children  Class C C166 Han  Xinying First  Prize
35 Children  Class C C151 He  Dianmo Second  Prize
35 Children  Class C C177 Zhang  Wenlu Fourth  Prize
35 Children  Class C C159 Fu  Bangzhe Fifth  Prize
35 Children  Class C C156 Zhai  Xuanhao Third  Class Award
35 Children  Class C C178 Zhang  Xinyu Third  Class Award
35 Children  Class C C148 Chen  Siyuan Third  Class Award
35 Children  Class C C175 Wen  Suhao Third  Class Award
35 Children  Class C C173 Ning  Jiaxuan Third  Class Award
35 Children  Class C C158 Tian  Jiming Third  Class Award
35 Children  Class C C163 Deng  Kangqi Third  Class Award
35 Children  Class C C176 Yuan  Yuan Third  Class Award
35 Children  Class C C150 Guo  Fengrui Third  Class Award
35 Children  Class C C147 Xia  Jialin Third  Class Award
35 Children  Class C C152 Zhang  Yixi Second  Class Award
35 Children  Class C C179 Zheng  Xiaotong Second  Class Award
35 Children  Class C C159 Fu  Bangzhe Second  Class Award
35 Children  Class C C177 Zhang  Wenlu Second  Class Award
35 Children  Class C C151 He  Dianmo First  Class Award
35 Children  Class C C166 Han  Xinying First  Class Award
36 Children  Class D B198 Zhou  Junrun First  Prize
36 Children  Class D B188 Chen  Xi Second  Prize
36 Children  Class D B184 Chen  Yizhen Third  Prize
36 Children  Class D B176 Liu  Sixian Fourth  Prize
36 Children  Class D B196 Wu  Jincheng Fifth  Prize
36 Children  Class D B180 Wu  Yaoyu Third  Class Award
36 Children  Class D B186 Yin  Xinyi Third  Class Award
36 Children  Class D B173 Chen  Yuwei Third  Class Award
36 Children  Class D B189 Dai  Qianguo Third  Class Award
36 Children  Class D B179 Su  Guanyu Third  Class Award
36 Children  Class D B183 Xu  Xiaohan Third  Class Award
36 Children  Class D B177 Qi  Hongrui Third  Class Award
36 Children  Class D B191 LEUNG  HONG KIU Second  Class Award
36 Children  Class D B195 NG  TSUN HEI Second  Class Award
36 Children  Class D B194 MEGAN  PHUAN ZHIYAN Second  Class Award
36 Children  Class D B174 Lucas  Fang Second  Class Award
36 Children  Class D B197 Zhao  han Second  Class Award
36 Children  Class D B196 Wu  Jincheng Second  Class Award
36 Children  Class D B176 Liu  Sixian Second  Class Award
36 Children  Class D B184 Chen  Yizhen First  Class Award
36 Children  Class D B188 Chen  Xi First  Class Award
36 Children  Class D B198 Zhou  Junrun First  Class Award
(Visited 503 times, 1 visits today)

About The Author

You might be interested in